Kancelaria
Telefon księdza dyżurnego
Porządek nabożeństw
7:30; 10:00; 14:00
- Poniedziałek, Środa, Piątek – godz. 17:00 (czas letni 18:00)
- Wtorek, Czwartek, Sobota – godz. 7.00
Kancelaria parafialna
Czynna w dni powszednie po Mszy Świętej. (w dni kiedy są spotkania duszpasterskie - po spotkaniach)
Kontakt
Czynna w dni powszednie po Mszy Świętej. (w dni kiedy są spotkania duszpasterskie - po spotkaniach)
Niedziele, Święta, I-czwartek, I-piątek - nieczynna!
W sprawach pilnych o każdej porze!
Wymagane dokumenty
W kancelarii parafialnej odbywają się zapisy metrykalne i ustalana jest data chrztu. Zanim poprosisz o udzielenie sakramentu chrztu świętego dla swojego dziecka, pamiętaj o następujących sprawach:
1. Chrzest dziecka zgłaszają rodzice (lub jeden z rodziców);
2. Zgłaszając chrzest należy zabrać do kancelarii akt urodzenia dziecka z USC (do wglądu) oraz dokument poświadczający tożsamość;
3. Należy wyznaczyć rodziców chrzestnych oraz znać ich adresy zamieszkania;
4. Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:
– została wyznaczona przez rodziców
– ukończyła 16 lat
– jest katolikiem, przyjęła sakrament bierzmowania i Eucharystii, prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadająca funkcji, jaką ma pełnić
– może przystępować do komunii świętej
– nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest
Uwaga, jeśli wyznaczony chrzestny pochodzi spoza parafii, powinien przedstawić zaświadczenie ze swojej parafii o możliwości pełnienia tej funkcji. Watro takie zaświadczenie przedstawić w czasie zapisów do chrztu.
5. W przypadku, gdy mieszkasz poza parafią, np. od dłuższego czasu z rodziną zamieszkujecie za granicą, co oznacza formalną przynależność do tamtejszej parafii, chcąc ochrzcić dziecko w naszej parafii, konieczne jest przedstawienie zgody od proboszcza tej parafii.
6. Przed chrztem należy zadbać o białą szatkę i świecę chrzcielną, które po obrzędzie liturgicznym powinny być przechowywane w domu.
Planując ślub kościelny należy zgłosić się do kancelarii parafialnej minimum trzy miesiące wcześniej, aby dokonać ustalonych formalności (m.in. dwie rozmowy z proboszczem w celu sporządzenie protokołu ślubnego). Zaleca się, aby ustalając termin i godzinę sali, w której odbędzie się wesele, równolegle ustalić datę i godzinę uroczystości w kościele parafialnym.
W czasie ustalania harmonogramu spotkań w kancelarii parafialnej proboszcz parafii udzieli informacji o wymaganiach (poradnia rodzinna, dzień skupienia itp.).
Wszystkie formalności w przypadku ślubu konkordatowego (ze skutkami w prawie cywilnym) odbywają się w kancelarii parafialnej.
Przypomnienie: jednym z warunków zawarcia ślubu kościelnego jest potwierdzony udział w katechizacji przedmałżeńskiej. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, który zazwyczaj towarzyszy narzeczonym w okresie bezpośredniego przygotowania do zawarcia małżeństwa, warto zatroszczyć się o udział w katechizacji wcześniej. Katechizacja przedmałżeńska organizowana jest w parafiach (co jakiś czas) oraz w ośrodkach rekolekcyjnych (np. w Arce w Gródku nad Dunajcem).
Przed zgłoszeniem pogrzebu osoby bliskiej, ustalenia daty, godziny Mszy świętej pogrzebowej i pochówku na cmentarzu oraz dokonania odpowiednich wpisów w księdze parafialnej, należy przedstawić odpowiednie zaświadczenia z USC.